A szexualitás

with Nincs hozzászólás

Mik a nemi élet funkciói? Mik a szexuális jogaim? Mi a beleegyezési korhatár? Mikor kezdjem? Mik a túl korai nemi élet veszélyei? Mik a futó kalandok következményei? Honnan tudom, hogy szerelmes vagyok, mi a libidó, a szexting, a ‘hook-up’ kapcsolat? Mi a szexuális cselekmény?


Az ember születésénél fogva nemi lény, a szexuális érdeklődés az emberi faj természetes életjelensége. Az ember esetében a nemi élet, a szexuális együttlét elsődleges funkciói a fajfenntartás, az örömszerzés és a párkapcsolat összetartása, kötődés kialakítása és fenntartása. Fontos, hogy az együttlétek mindkét fél részére örömöt nyújtsanak. Teljesen normális, hogy serdülőkorral a szexualitás iránti érdeklődésed ugrásszerűen növekszik.

A szexuális egészség meghatározása

A szexuális egészség a szexualitáshoz kapcsolódóan a testi, lelki, mentális és szociális jóllét állapotát jelenti. Magában foglalja sajátmagunk és mások tiszteletét, a biztonságot, valamint a diszkriminációtól és erőszaktól való mentességet a szexualitás, a nemiség kapcsán. Mindenkinek joga van szexualitásának megélésre, az élvezetes és biztonságos szexuális élmények átélésére kényszertől, diszkriminációtól és erőszaktól mentesen. Minden egyén szexuális jogait tisztelni, védeni és biztosítani kell. Fontos, hogy a tiédet is tisztelje mindenki más, és te is tiszteld másokét. Ehhez alapvetően az kell, hogy ismerjed a szexuális jogaidat.

A szexuális egészség és a szexuális jogok

Mi számít szexuális cselekménynek, ki számít szexuális erőszaktevőnek, mik az ember szexuálitásból adódó jogai és ezeket hogyan védi Magyarországon a törvény? Ezekre a kérdésekre kaphatsz válaszd az alábbi videóból.


ÚTRAVALÓ
Szexuális jogok: mindenkinek joga van

  • kényszertől, diszkriminációtól és erőszaktól mentesen a szexuális egészség lehető legmagasabb szintjéhez,
  • arra, hogy szexuális nevelésben részesüljön,
  • szexualitással kapcsolatos tárgyilagos információkat kapjon,
  • testi sérthetetlenségét tiszteletben tartsák mások,
  • szabad partnerválasztásra,
  • arra, hogy a szexuális aktivitásáról szabadon döntsön (18 évesnél fiatalabbaknál ez törvényileg szabályozott és családi, kulturális és vallási hagyományok is alakítják),
  • minden résztvevő által elfogadott szexuális kapcsolatokat létesítsen,
  • közösen elfogadott házasságot köthessen,
  • eldönthesse, hogy vállal-e gyermeket, és mikor,
  • kielégítő, biztonságos és élvezetes nemi életre.
A szexuális jogok

TUDOD-E
Mit nevezünk szexuális cselekménynek?
Szexuális cselekménynek számít a közösülés és minden súlyosan szeméremsértő cselekmény, amely a nemi vágy felkeltésére, fenntartására vagy kielégítésére alkalmas, vagy arra irányul. A törvény szerint szexuális erőszakot követ el, aki a szexuális kényszerítést erőszakkal, illetve az élet vagy a testi épség elleni közvetlen fenyegetéssel (pl. „megverlek”) követi el, vagy aki más védekezésre vagy akaratnyilvánításra képtelen (kábult, öntudatlan) állapotát szexuális cselekményre használja fel. A törvény az erőszaktól elkülöníti a kényszerítés fogalmát, amikor a fenyegetés nem az élet vagy a testi épség elvétele, hanem pl. valamilyen közösségből (iskola, munkahely, csapat) való kizárás, kiközösítés, tulajdon elvétele, zaklatás.

Fejtörő

A szexuális együttlétkor figyeljetek oda arra, hogy az életkori, testfejlettségbeli, érzelmi, fizikai (intim környezet, intim higiénia) feltételek teljesüljenek. Mik is ezek a feltételek?

Először is legyetek tisztában a beleegyezés hazai korhatárával. Mindenkinek jogában áll, hogy szabad döntés alapján létesíthessen szexuális kapcsolatot másokkal, azonban, ha valaki 14 évesnél fiatalabb gyermekkel létesít szexuális kapcsolatot – akár a gyermek beleegyezésével vagy annak beleegyezése nélkül -, bűncselekményt követ el. Tehát itthon 14 éves kor a beleegyezési korhatár. Ez a szabályozás annak érdekében vált a jogrendszer részévé, hogy megvédje a gyermekeket a nemi erőszak minden formájától. Attól függően, hogy hány éves létesít nemi kapcsolatot egy 14 évestől fiatalabb gyerekkel, a büntetés mértéke más és más. Sőt, ha 14-18 éves kor közötti egy 12-14 éves kor közötti gyermekkel létesít nemi kapcsolatot, ezért jogszabály szerint ő nem büntethető, ha a 12-14 éves kor között lévő gyermek ebbe a kapcsolatba beleegyezett.

Fejtörő

Mely állítások igazak?

A testi fejlettség esetén természetesen fontos az ivarszervrendszer fejlettsége. Ahhoz, hogy a szexuális együttléteket mindketten élvezhessétek, az mindkettőtöknek örömet szerezhessen, több mindennek kell teljesülnie, például a fiúnak eléggé érettnek kell már lenni ahhoz, hogy nála a merevedés megfelelően, megfelelő ideig kialakulhasson. Ugyanígy, a lányok hüvelyének megfelelő fejlettsége is fontos: nem csak a méretre, hanem a hüvelybemenet körüli mirigyek állapotára is igaz, hogy a hüvely az együttlét során megfelelően nedvesedhessen. Honnan derülhet ki számotokra, hogy elég fejlettek vagytok-e már? Ti is észrevehetitek ennek már jeleit magatokon, de a szüleitekkel is fontos, hogy erről beszéljetek.

A nemi érettség azonban korántsem elegendő feltétele egy szexuális kapcsolat létesítésének. Az idegrendszer megfelelő fejlettsége is kell hozzá, hogy a nemi élettel járó tapasztalatokat, élményeket, lelki folyamatokat megfelelően tudjátok kezelni. Fontos, hogy a kapcsolatban kialakuljon az egymás iránti bizalom, fontos az egymás megismerése, és nagyon fontos, hogy az intimitásnak ezt a formáját mindketten megélhessétek. És ne felejtsük el, mint minden más viselkedésünket, így a nemi élethez kapcsolódó viselkedési formák jelentős részét is tanuljuk. Ebben segíthetnek az oktatófilmek, a szüleitek, a pszichológusok, a média (de azért ne higgyetek el mindent, amit a filmekben láttok, fontos tudni, hogy a pornó filmek nem a valóságot mutatják be!).

Az érzelmeiteknek, a társas kapcsolataitoknak, a szüleitektől tanult nemi élethez kapcsolódó mintáknak, az énképeteknek, testképeteknek is fontos szerepe van az egészséges nemi élet kialakításában. A pszichés fejlettségetek legalább ilyen fontos, hiszen felelősen kell kezelni kapcsolataitokat, végig gondolni a következményeket, a megoldásokat, mérlegelni a védekezési módokat, és megérteni, alkalmazni, hogy a beleegyezés, illetve a nemet mondás egyaránt lehetséges opció az együttlétet megelőzően. A fogamzásgátlás nektek ajánlott módszereit  is ismernetek kell, ha a nemi életetek elején vagytok. Nem lehet bármelyik módszert, bármilyen életkorban, bármilyen testi fejlettség mellett használni. Ráadásul a fogamzásgátlási eszközök drágák, számotokra gyakran nehezebben hozzáférhetők, ebben is segítséget kell kérnetek a felnőttektől, szüleitektől, szakorvosoktól. És ne felejtkezzetek el soha az óvszerhasználatról, a nemi úton terjedő betegségek elleni védekezésről! A tiniknek ajánlott védekezés módokról bővebben itt olvashatsz.

A túl korai nemi élet testi és pszichés zavarokat is okoz, a védekezés hiányában kialakuló tinédzserkori terhességen (lásd itt), illetve megszerzett nemi betegségeken (lásd itt) kívül számos következménye van:

  • az intimitásra való képesség elvesztése,
  • szexuális funkciózavarok kialakulása: a nemi szervek vérbőségének hiánya, orgazmus elmaradása, a merevedés elérésének nehézsége vagy túl korai ejakuláció,
  • a lelki sérülések következtében a szexuális együttlétek nem okoznak örömet,
  • agresszivitás, antiszociális viselkedés, depresszió, érzelmi kiégés, alacsony önértékelés, bűntudat, szégyen, szerhasználat megnövekedett esélye,
  • nagyobb valószínűséggel alakul ki felelőtlen szexuális viselkedés,
  • felnőttkorban párkapcsolati nehézségek.

Röviden a tinédzserek alkalmi szexuális kapcsolatairól

Amikor csak a futó kalandot keresed, nem akarsz a másiktól hosszú távon semmit, de eljuttok a testi kapcsolatig, akkor éppen alkalmi szexuális kapcsolatot létesítettél. Alkalmi kapcsolatok gyakran buliban, alkoholos vagy egyéb befolyásoltság alatt történnek, és emiatt is nagyobb az esélye egyrészt a kockázatos együttlétnek, másrészt annak, hogy impulzívan, meggondolatlanul döntesz a kapcsolat létesítéséről.

Fontos, hogy ennek lehetséges káros hatásaival is tisztában legyél, hogy milyen érzések, későbbi problémák kísérhetnek egy-egy alkalmi kapcsolatot. Néhány példa:

  • szégyen, mert, hagytad magadat rábeszélni,
  • szorongás, mert nem tudod, milyen lesz az élmény,
  • undor, ha nagyon rossz volt neked az egyébként ismeretlen partnerrel,
  • félelem, ha nem hajlandó óvszert húzni, vagy nem engedi, hogy óvszert használj, ha visszaél hatalmával,
  • nyugtalanság, ha a rövid együttlét után eltűnik az illető és nem tudod felmérni a lehetséges következményeket,
  • harag magad és a partnered iránt is, ha szembesülsz a következményekkel,
  • bűntudat vagy megbánás, ha később rájössz, hogy csak a pillanat hevében döntöttél, de már nem tudod meg nem történtté tenni.

Fejtörő

Ha többet szeretnél megtudni a fejtörőben szereplő és abba bele nem vett, de gyakorta szóba kerülő fogalmakról, böngészd át a most következő Tudod-e blokkot!

TUDOD-E?

  • Honnan tudom, hogy szerelmes vagyok?
    Amilyen nehéz ezt meghatározni, olyan gyorsan fogsz rájönni, hogy éppen szerelmes vagy. Néhány jele annak, hogy szerelmes vagy:
    • Imádsz vele lenni.
    • Ha nincs veled, mindig hiányzik.
    • Rá gondolsz akkor is, amikor nincs melletted, döntéseid előtt arra gondolsz, vajon azok milyen hatással lesznek a kapcsolatotokra, ő mit tanácsolna.
    • Mindenről ő jut rögtön az eszedbe.
    • Érdekel, hogy gondolkodik, mit érez a párod.
    • Úgy érzed, más ember lettél a kapcsolattól, nem a gondolatait veszed át a szerelmednek, de többnek érzed magad azoktól a gondolatoktól, amiket vele a kapcsolatotokban megismertél.
    • Szeretnéd, ha a környezeted, a számodra fontos emberek elfogadnák a párodat, a kapcsolatotokat.
    • Felismered a hibáit, elfogadod azokat, tudtok ezekről beszélni.
    • Ha a jövődön jár az eszed, ő is szerepel benne.
    • Beszélgetéseid során valahogy mindig szóba hozod őt is.
  • Természetes dolog az első randin csókolózni?
    Igen, ha az érzések mindkettőtökben megvannak hozzá. Mik futhatnak át ilyenkor a fejedben? Kedvelem őt? Ő is kedvel engem? Megbízom benne eléggé? Készen állok csókolózni vele? Ismerem ehhez igazán? Mindegy, hányadik randin csókolóztok először, a lényeg, hogy mindketten akarjátok, mindkettőtöknek jól essen.
  • Fogszabályozóm van, mire figyeljek csókolózáskor?
    Semmi extra, ahhoz képest, ha nem lenne fogszabályzód. Mondd el neki, hogy fogszabályzód van, és talán megsérülhet, ha túl hevesen csókolóztok.
  • Mi az a libidó?
    Szexuális hajtóerő, a szexuális tevékenység iránti vágyunk. Természetes hajtóerő, nagy egyedi különbségek lehetnek abban, hogy kiben mennyire erős. A libidónk életünk során folyamatosan változik. Befolyásolhatja korunk mellett az életmódunk számos tényezője, az általunk átélt stressz szintje, az érzelmi állapotunk, a fáradtság, kimerültség, szorongás, egy testképzavar, fontos életesemények, az időjárás tényezői, különböző betegségek, gyógyszerek. Fontos, hogy partner nélkül is jelen van, a szexuális érdeklődésünk, vágyaink énünk részét képezik.
  • Mi az az önkielégítés?
    A nemi szervek izgatásával járó örömszerzés, amikor simogatod, izgatod magad. Ne aggódj, más is felfedezi az örömszerzésnek ezt a módját gyermekkorában, aztán serdülőkorban általában gyakoribbá válik. Ne higgy a babonáknak, az önkielégítés egy természetes dolog, nem leszel tőle beteg. Ami fontos, hogy az önkielégítést egyedül, diszkréten végezd és az ne zavarja a mindennapi tevékenységeidet.
  • Önkéntelen merevedéseim vannak, mit tegyek?
    Serdülő fiúknál a hímvessző váratlanul és spontán módon megmerevedhet, mindenféle szexuális gondolat nélkül is. Ez a jelenség teljesen normális, nem tudsz ellene tenni semmit, minden fiúnál előfordulnak ilyen váratlan merevedések. Idővel egyre ritkábbá válnak.
  • Mi az az éjszakai magömlés?
    Amikor reggel a pizsamanadrágodon egy nedves foltot találsz, azt mutatja, hogy elkezdődött a szervezetedben a spermatermelés. Semmi köze az ágyba pisiléshez. Az éjszakai magömlés előbb vagy utóbb minden serdülőnél előfordul. Ez a jelenség is teljesen normális, nem tudsz ellene tenni semmit.
  • Furcsának tartják azt, hogy 16 évesen még szűz vagyok, miért, velem van a baj?
    Ne zavarjon, ne foglalkozz velük! Nincs semmi gond veled, majd akkor veszítsd el a szüzességed, amikor benned (és a partneredben) is megfogalmazódik az erre való vágy, amikor úgy érzed, te is nagyon akarod (nemcsak a környezeted kedvéért).
  • Mi a baj a pornóval?
    Semmi, ha nem túl korán találkozol vele először, nem tini korodban szoksz rá a nézésére, és felnőttkorodban sem viszed túlzásba az ilyen tartalmak nézését. Először mi is az a pornó? Minden olyan kép, videó, szöveges tartalom, ami szexuális vágy felkeltésére szolgál. A pornófilmek, fotók, szöveges tartalmak 18 éven felüliek számára készülnek, de ettől még már te is találkozhattál pornóval. Számos tévhit kialakulhat bennetek, ha ezeket a tartalmakat tartjátok a legfontosabb felvilágosító információforrásoknak, ugyanis ez a forrás minden útmutatás nélkül tanít. Hamis képet közvetít például a szőrösség, a normál méretek és formák és az óvszerhasználat tekintetében is. A pornó nézése vizuális úton való ingerlést okoz, és erre a fiúk idegrendszere általában érzékenyebb, mint a lányoké – úgy is lehet fogalmazni, hogy úgymond ráhangolódásként, szívesebben néznek ilyen tartalmakat, mint a lányok. Ha ez téged zavar, mert te inkább vele együtt, simogatásokkal szeretnél az együttlétre ráhangolódni, beszéljétek ezt meg és keressetek mindkettőtök számára elfogadható megoldást.
  • Milyen hatással lehetnek rád a pornográf tartalmak túl korai és túl gyakori nézése?
    Számos komoly hatása lehet, például torzulhat a szexuális viselkedésed, önbizalomhiányos tinik a pornószínészek teljesítményeit látva a saját testükkel kapcsolatban még bizonytalanabbá válhatnak. Ráadásul a pornó általában hibás képet alakít ki a nemi szerepekről (például arról, hogy hogyan kell viselkednie egy férfinak és egy nőnek szex közben), ne ezeket tanuld meg! Nem fogod esetleg azonnal megérteni, hogy sokszor a pornóképek, -videók, -magazinok és virtuális játékok mikor mutatnak be szexuális erőszakot, mikor aláznak meg bennük embereket. Sokszor ezek a források azt az üzenetet közvetítik, hogy a szexnek nincs köze az érzelmekhez, párkapcsolathoz, a felelősségvállaláshoz és az intimitáshoz. Ha pornóoldalakra találtál a neten, vagy csak megnyíltak neked is, beszélj erről szüleiddel! Mi lehet az oka, hogy ezek az oldalak megnyílnak? Mit láttál rajtuk, mi jutott róla eszedbe, okozott-e neked gondot valami az oldalakon, amit meg tudnál velük beszélni.
  • Pornófüggőség tényleg kialakulhat?
    Igen, a pornó tartalmak nézése függőséget is okozhat. Nagyobb az esélye olyan tinik körében, akiknek alacsony az önértékelése, sokszor érzik magukat egyedül, nehezen tudnak megbízni másokban. Ez egy olyan káros hatású szórakozás lehet, ami bármikor rendelkezésre áll. A pornó sosem a valóságot mutatja, nem a valós méreteket, nem a valós érzelmeket, nem a valós pózokat. A pornó túl erős ingereket ad, ami kamasz fiúknál merevedési zavart is okozhat. Ha egy kamasz hozzászokik a pornó extra erős ingereihez, előfordulhat, hogy partnerével az erős ingerek hiányában nem tud orgazmusig eljutni.
  • Mi az a szexting?
    A szexting (szex – texting) szexuális tartalmú, erotikus, meztelen vagy félig meztelen képek és videók közzététele mobilon, email-en, netes felületen. Mik a veszélyei? A szexuális tartalmú, saját magadról készített képedet az az ember, akinek elküldted, a tudtod nélkül továbbíthatja ismerőseinek, vagy azt zsarolásra is felhasználhatja (ez egyébként cyberbullying, magyarul internetes zaklatás). Semmi garancia nincs arra, hogy a képed nem kerül illetéktelen kezekbe. Ne küldj magadról semmilyen szexuális tartalmú dolgot senkinek, ne ezzel legyél menő, ne ezzel hívd fel magadra barátaid figyelmét! Pillanatokon belül viszontláthatod magad nyilvános felületeken, vagy kaphatsz megjegyzéseket, zsarolásokat – ami pedig már szexuális zaklatásnak, gyermekpornográfiának minősül. Szólj rögtön szüleidnek, ha ez mégis megtörtént veled!
  • Ha már elkezdtük, lehet még közben nemet mondani?
    Persze! A szexuális együttlét bármilyen szakaszában merj nemet mondani, ha valami olyan történik, ami neked nem jó, kellemetlen! Partnered hasonló kéréseit is tartsd mindig tiszteletben! Fontos az önbecsülés-autonómia-empátia hármasának teljesülése az együttlétekben is: azaz képes vagy az együttlétek során személyes meggyőződésből, saját értékeidbe vetett hittel (önbecsülés), a másik helyzetét elképzelve, átérezve és ennek tükrében reagálva (empátia) dönteni, cselekedni (autonómia).
  • Mikor kezdjem, kezdhetem a szexuális életet?
    Hát ezt itt nem tudjuk neked megmondani. Erről beszélgess el szüleiddel! Annyi minden befolyásolja, hogy egy társadalomban, egy családban mit tekintenek túl korainak. A vallási, kulturális, családi normák, szokások, az életmód, életszemlélet mind alakítja, hogy mi az az életkor, amit a nemi élet kezdetére a közösség elfogadhatónak tart. Itthon a felmérések alapján a serdülők általában 15-18 éves koruk között esnek át az első szexuális együttléten.
  • Féltékeny típus vagyok, mit tegyek?
    A féltékenység is természetes adottságunk. Fontos, hogy tudd uralni a féltékenységedet, ne forduljon át agresszív viselkedésbe, ne zavard ezzel szerelmedet! Beszéljétek meg, mitől vagy ennyire féltékeny, miért vagy vele bizalmatlan, mi zavar a viselkedésében, és őt mi zavarja a te féltékenységedben. Ne legyen a féltékenységed korlátozó, ne akadályozd a másikat szociális életében, cselekedeteiben, ne telepedj rá minden pillanatára – de ez igaz rád is, ne hagyd, hogy más így viselkedjen veled a féltékenysége miatt! Ha nem tudsz megbirkózni a helyzettel, a túlzott féltékenységeddel, fordulj szakemberhez, pszichológushoz!
  • Mi az a ’hook up’ kapcsolati kultúra?
    A hook up-osok az alkalmi szexuális kapcsolatokat (futó kalandokat) részesítik előnyben, nincs állandó szexuális partnerük, társkereső oldalakon kötött és személyes ismeretségeknek köszönhetően lefekszenek olyanokkal, akiket nem ismernek, nem táplálnak irántuk romantikus érzelmeket. Az eredeti angol szó (hook-up) kapcsolatlétesítést jelent, az interneten terjedő értelmében az érzelemmentes testi kapcsolat „kultúrája”. Válaszd inkább a szerelmet!

Mivel a téma jelentősége kiemelkedő, a szexuális jogokkal kapcsolatos legfontosabb ismereteket ebben az animációban is feldolgoztuk. Kérlek, nézd meg zárásként!

A szexuális jogaink