Sejtgyártás a magunk számára

with Nincs hozzászólás

Mit jelent a „számtartó” jelző egy osztódás nevében, miknek a száma marad meg? Mik a kromoszómák? Milyen típusaik vannak? Hogy jön ide egy király?

A kromoszómák és a számtartó osztódás – Levente levezetésében.

Hogyan is zajlik egy hétköznapi, pontosabban számtartó osztódás? Vajon mit akar mondani a „számtartó” jelző?

A sejt génjei DNS-ben kódoltak. A sejtmagban lévő DNS-molekula fehérjék köré tekeredik, így jön létre a kromatidszál (egy DNS-molekula egy kromatidszálat képez). Minden kromatidszál egyben egy (egykromatidás) kromoszóma is, hiszen egy DNS-molekula egy kromoszóma. A kromoszóma elnevezés onnan származik, hogy a sejtmag belsejét kitöltő DNS-állomány, az ún. kromatinállomány az osztódások előtt mikroszkópban is látható, festékekkel színesre festhető (kromo- előtag) kis testekké (görögül szóma) szerveződik.

Az osztódások között lévő kromoszómák mindegyike egy DNS-molekula, ami fehérjék köré tekeredve kromatidszálat képez.

Fejtörő

Emlékszel?

A számtartó osztódásra készülő sejt első lépésben megduplázza kromatidszáljait (egykromatidás kromoszómáit), azaz mindegyikről egy tökéletes másolatot készít (DNS-szintézis). Az eredeti és a másolt szál leginkább az egypetéjű ikrekhez hasonlóan egyforma, ezért testvérkromatidáknak is hívják őket. A másolás után a testvérkromatidák összekapcsolódva együtt is maradnak: ezzel létrejön a kétkromatidás kromoszóma. Ennek kromatidszáljai kezdetben laza hurkokat, kanyarokat képző cérnaszálhoz hasonlóak. Szerkezetük csakhamar tömörödni kezd, a szálak sűrű hurkokba hajtogatódnak és mindkét szál egyre rövidebbé és vastagabbá válik: kialakul a fénymikroszkópban is látható transzportkromoszóma. Mivel ebben a szerkezetben a DNS-szálhoz szorosan fehérjék kapcsolódnak, gének nem íródhatnak át, ám „cserébe” a DNS sebezhetősége, káros hatásokkal szembeni védettsége maximálisra nő. A DNS ezzel szállíthatóvá, húzófonalak által húzhatóvá-vonhatóvá válik, mint egy becsomagolt bőrönd.

Az osztódás előtt DNS-szintézis során testvérkromatidák képződnek, melyek együtt maradva kétkromatidás kromoszómát alkotnak.

A számtartó osztódás lényege, hogy ezután a sejt a kétkromatidás transzportkromoszómáit a középsíkjába rendezi, majd az utódsejtek között a testvérkromatidákat egyenlően osztja szét. Mindkét utódsejt minden kétkromatidás kromoszómából megkapja az egyik kromatidszálat, az örökség így azonos lesz; a szülői sejt végül mindenét, a citoplazmáját is szétosztja utódai között.

Fejtörő

Vajon hány óránként osztódik egy bélhámsejted? Megtudod, ha megoldod a feladványt!

És most lássuk a számtartó osztódás lényegét.

A számtartó osztódásban a testvérkromatidák válnak szét

HASONLAT
A mesebeli király, ha azt akarja, hogy mindkét fia ugyanolyan örökséget kapjon, közvetlenül a halála előtt minden birtokát megduplázza és minden vagyontárgyáról másolatot készít. A két királyfi így ugyanazt az örökséget kapja, ráadásul ez mindenben egyezik az apja királyságával – persze így a királynak semmije nem marad, de ő meg is szűnik létezni.

Fejtörő

Összegzés

Az ismeretek elmélyítéséhez nézd meg ismét, Levente hogyan vezeti le a számtartó osztódást!

A számtartó osztódás

Ezzel az osztódási típussal azonban ivarsejteket nem lehet létrehozni – erre a számfelező osztódás a megfelelő „eszköz”. Ha közelebb akarsz jutni a titokhoz, nézd meg a „Sejtgyártás a hallhatatlanságunk érdekében” című bejegyzésünket is.