Önvizsgálat csajoknak

with Nincs hozzászólás

Miért van rá szükség? Mire kell figyelni és mik a lépései?

Miért van rá szükség?

Biztosan hallottad már azt az adatot, hogy a nők körében a leggyakoribb daganatos megbetegedés az emlőrák (a méhnyakrák diagnózisok száma ennek nagyjából az ötöde). A legtöbb eset az 50-60 éves korosztályban fordul elő, de sajnos a fiatalabbak körében emelkedik a gyakoriság. A magyarországi statisztikák alapján élete során minden 10.-12. nő érintett. A kockázati tényezők között van az életkor (lásd az 50-60 éves korosztály), genetikailag öröklött hajlam (ez az összes eset 5%-a), életmódbeli tényezők (elhízás, alkoholfogyasztás, dohányzás) és bizonyos személyes életelőzmények (erről részleteken itt találsz). Mindenképpen jó hír az, hogy a korai felismerés nagyban megnöveli a gyógyulás esélyét.

A mellek elváltozásai kezdetben külső ránézésre nem vagy alig észrevehetők, a felfedezésükben fontos tényező a múlt ismerete (mióta ilyen, mindig is ilyen volt?) és a belső érzetek (érzek-e valami szokatlant?). Mindkét tény azt bizonyítja, hogy a leghatékonyabb szűrési módszer az önvizsgálat. Ezt 20 éves kortól havonta egyszer ajánlott elvégezni, mégpedig a menstruációt követő 5.-7. nap között (ekkor a mellek nem duzzadtak, kevésbé érzékenyek). Hogy felnőtt korodra profi legyél benne, azt ajánljuk, gyakorlod be még tini korodban. Az önvizsgálat könnyen megtanulható, gyors, mindössze 6 egyszerű lépésből áll. Tartsd észben azonban, hogy Te még nem vagy felnőtt, a melleid még fejlődnek, változnak, ezért tapasztalhatsz a lent felsorolt vizsgálatokkal olyat, ami gyanút kelthetne (alakbeli változás, érzékenység). Ezért kezdetben kérd anyukád, nővéred, az iskolai védőnő vagy iskolaorvos, gyermekorvos segítségét, nehogy feleslegesen kezdj el aggódni a természetes növekedési folyamat következtében kialakult változások miatt!

Ha már gyakorlott leszel és ismered a tested, ha a vizsgálat lépéseinél felsorolt tünetek közül akár csak egyet tapasztalsz, szólj szüleidnek és menjetek el orvoshoz, hogy ő is megvizsgálhasson!

Mire kell figyelni a vizsgálat során?


A mellek felszínén, ránézéssel észrevehető elváltozás lehet

  • a tapintás érzet megváltozása: a felszín nem selymes tapintású, kevésbé rugalmas,
  • a hőmérséklet megváltozása egy területen: a magasabb hőmérséklet gyulladás jele lehet,
  • bőrpír: szintén lehet gyulladás jele,
  • behúzódás vagy szokatlan teltség-érzés: bőr alatti mélyebb elváltozást jelez,
  • a mellbimbó behúzódása, fájdalma és váladékozása.

Az önvizsgálat a környéki nyirokcsomókra is kiterjed: ezek a hónaljban és a mell tövében vannak. Méretük tapintással ellenőrizhető. S most lássuk a vizsgálatot lépésről-lépésre!

Az önvizsgálat lépései

  1. A mellek kinézetének ellenőrzése

    Állj tükör elé és húzd ki magad. Nézd meg mind a két melledet csípőre tett kezekkel, több irányból is! Látsz-e méretbeli különbséget közöttük, rajtuk megvastagodást, duzzanatot, besüllyedést, gödröket, bőrelváltozást, elszíneződést, bőrpírt, erek kidomborodását! A mellbimbóidat is nézd meg, nem látszódik-e rajtuk eddig nem látott alak-, méretbeli változás, váladékozás, vagy hogy a bimbó behúzodott, befelé fordult!

    Ismételd meg a vizsgálatot felemelt karokkal is!
  2. Vizsgálat tapintással, két kézzel

    Tapogasd át óvatosan mind a két melledet úgy, hogy azokat a két tenyered közé veszed és a tenyereidet a mell felszínén óvatosan és vízszintesen ellentétes irányba csúsztatod!
  3. Vizsgálat tapintással, egy kézzel

    Zárd össze a jobb kezed ujjait, helyezd azokat a bal melledre ás enyhe nyomás mellett körkörös, laza mozdulatokkal tapogasd át a melled, hogy érzel-e benne csomót. Ismételd meg ezt a a bal kezed segítségével a jobb melleddel!
  4. Hónalj vizsgálata

    Emeld fel az egyik karod és a másik kezeddel, összezárt ujjakkal, óvatosan tapintsd végig a hónaljadat és a mell oldalsó részét, hogy érzel-e duzzanatot, fájdalmat! Végezd el a vizsgálatot a másik oldalon is!

    Engedd le a karod, helyezd lazán a tested mellé. Ismételd meg a hónalj tapintását mindkét oldalon!
  5. Az emlőbimbó vizsgálata

    Enyhén nyomd meg először az egyik, majd a másik mellbimbódat, vizsgáld meg, érzel-e fájdalmat, tapasztalsz-e váladékozást!
  6. Vizsgálat fekvő helyzetben

    Feküdj hanyatt, fektess egy kispárnát a jobb vállad alá, és a jobb karodat helyezd a fejed alá! Ebben a pozícióban a bal kezed összezárt ujjaival körkörös mozdulatokkal vizsgáld át a jobb oldali melledet! A párna áthelyezése után végezd el a vizsgálatot a másik oldalon immár a jobb kezeddel!

Fejtörő

Nézd meg a fiúk önvizsgálatának lépéseit is!