Miért csak később? Mi a természetes és a kémiai fogamzásgátlás? Más mechanikus módszereket is használhatok majd? Hogy jön ide a műtő?
Az itt felsorolt módszereket már a nemi életben gyakorlottabbaknak ajánljuk, azoknak, akiknek a menstruációs ciklusa rendeződött, akik ismerik szervezetük működését és önfegyelemmel viselkedésüket kontrollálni is tudják.
Természetes fogamzásgátló módszerek
Használatuk bármikor felfüggeszthető, nemi úton terjedő betegségekkel szemben nem védenek! Azért is kedveltek ezek a módszerek nagyon gyenge hatékonyságuk ellenére, mert nem igényelnek speciális eszközt és nem drágák. Felsorolásunkban a legkevésbé hatékony módszertől haladunk a legmegbízhatóbb felé (figyeld a Pearl-index csökkenését).
- Kimosakodás, hüvelyöblítés (Pearl-index: 25–45%): célja az lenne, hogy a közösülés után a nő kimoshassa a hüvelyből az ondóval bekerült spermiumokat, de addigra lehet, hogy a spermiumok egy része már a méhbe jutott. A hüvely mikrobióta közösségét is megzavarhatja a túl gyakori, vagy ritkábban végzett, de erőteljes öblítés, és a szokás kórokozó baktériumok, gombák elszaporodásához, különböző fertőzések kialakulásához vezethet.
- Naptáras módszer (Pearl-index: 14–47%): alapja a menstruációs ciklus eseményeinek és hosszának ismerete (ehhez legalább egy év ciklusainak hosszát ajánlják figyelembe venni, rendszeres menstruáció esetén). Ovuláció (általában a ciklus 14-16. napján történik) előtti és utáni 3–4 napon kerülni kell a nemi együttlétet.
- Megszakított közösülés (Pearl-index: 14–42%): a férfi kihúzza péniszét a nő hüvelyéből a magömlés bekövetkezte előtt. Megbízhatatlan a módszer, több okból is. Például sokaknak nem sikerül a megfelelő pillanatban, még a magömlés előtt megszakítani a közösülést. Emellett az ún. előváladék segíti az ondó haladását, tartalmazhat az előző ejakulációból a húgycsőben visszamaradt spermiumokat olyan mennyiségben, ami terhességet okozhat.
- Hőmérős módszer (Pearl-index: 12–40%): a reggeli ébredési hőmérsékletet kell a hüvelyben, szájban vagy végbélben (de mindig ugyanott) hőmérővel megmérni, még felkelés előtt. Ajánlott a mért értékeket egy táblázatban vezetni. Az ovuláció előtt 24 órával a testhőmérséklet néhány tized °C-nyit csökken, majd az ovulációt követő három napon keresztül folyamatosan emelkedik. Ennek a módszernek a használata csak már rendszeres ciklussal rendelkezőknek ajánlott.
- Szoptatási időszak alatti szex (Pearl-index: 11-12%): szoptatás mellett a szülés után a menstruációs ciklus, a peteérés általában több hónap eltelte után indul újra, de ebben jelentős egyéni különbségek lehetnek.
- Szex a menstruáció alatt (Pearl-index: 11-12%): Nem jelent teljes védettséget a terhesség ellen, mert az első menstruációt követő években, amikor rendszertelen még a lányok menstruációs ciklusa, illetve azoknál a nőknél, akiknek a ciklusa felnőttkorukban is rendszertelen marad, akár még a menstruációs vérzés idejében is bekövetkezhet peteérés. Ezzel kapcsolatban felvetődik egy fontos kérdés: vajon szabad-e egyáltalán nemi életet élni a menstruációs vérzés idején, egy nem kívánt terhességen kívül ennek mik lehetnek a veszélyei? Erre különböző vallási, kulturális szabályok is vonatkoznak, de most nézzük a kérdésnek csak a biológiai hátterét: azért nem ajánlott, mert a sérült méhnyálkahártya miatt a fertőződés veszélye ekkor különösen magas.
- Anális közösülés (Pearl-index: 8–10%): végbélnyíláson keresztül történő közösülés. Nagyon sok veszélyt rejthet magában (pl. a végbélben élő baktériumok nem távolíthatók el teljes mértékben, a férfi péniszére kerülhetnek, illetve erősebb anális közösülés alkalmával a pénisz mikrosérüléseket és bevérzést okozhat a végbél falában).
Fejtörő
Mechanikus fogamzásgátló módszerek
A hímivarsejteknek a női szervezetbe jutását, a női ivarutakban a hímivarsejtek haladását, a megtermékenyített petesejtből kialakuló embrió beágyazódását gátló eszközök. Használatuk bármikor felfüggeszthető, nemi úton terjedő betegségekkel szemben nem mindegyik véd!
- Méhszájsapka (Pearl-index: 10–20%): Műanyag, kupola alakú eszköz, amit a méhszájra kell felhelyezni. Meggátolja a hüvelybe bejutott spermiumok méhbe, onnan pedig a petevezetékekbe jutását. Az aktus előtt legfeljebb két órával helyezhető fel, szeretkezés után 6-12 órán belül nem ajánlatos eltávolítani. Felhelyezése nagy gyakorlatot kíván.
- Előnye:
- csak az aktus alkalmával kell használni.
- Hátrányai:
- használata nagy gyakorlatot igényel, minden aktus előtt újra fel kell helyezni, ingerelheti a húgyhólyagot.
- Előnye:
- Spirál (Pearl-index: 1–6%): a spirál egy méhen belüli fogamzásgátló eszköz, ami gátolja a hímivarsejtek mozgékonyságát és megtermékenyítő képességét, illetve a méh nyálkahártyájára gyakorolt hatása által az embrió beágyazódását. A spirál használata fokozza a méhen kívüli terhességek, kismedencei gyulladások kialakulásának kockázatát, ezért használata csak a már szülésen átesett nőknek javasolt.
- Előnyök:
- gyorsan és könnyen felhelyezhetők, illetve eltávolíthatók a méhből.
- Hátrányok:
- megnöveli a menstruációs vérzés mennyiségét,
- gyulladásokat okozhat a méhben.
- Előnyök:
Kémiai fogamzásgátlás
Lényegében hímivarsejtölő (spermiumölő, spermicid) hüvelykúpok, habok, krémek és zselék, amelyek hatóanyagai megbénítják, blokkolják a spermiumok mozgását. Általában recept nélkül kaphatók, könnyen és biztonsággal alkalmazhatók. Használatuk más fogamzásgátló módszer kiegészítéseként ajánlott, mert a nem kívánt terhességek elleni védelmük nem túl jó (Pearl-index: 18-28%). Nemi úton terjedő betegségek ellen ezek a készítmények nem védenek!
A készítményt szeretkezés előtt legalább 15 perccel kell bejuttatni a hüvelybe (a csomag tartalmazza azt az eszközt is, amivel ez megtehető). A különböző spermicid készítmények használata jelentősen különbözhet, ezért fontos a használat előtt a használati útmutatót végigolvasni. Általában a felhelyezéstől számított 15. perctől kezdve (tehát nem azonnal) 1 órán belül hatékonyak. A készítményeket minden közösülés előtt (függetlenül a két közösülés között eltelt időtartamtól) újra kell alkalmazni.
- Előnyök:
- alkalmazásuk egyszerű és kényelmes,
- könnyen beszerezhetők, recept nélküli készítmények.
- Hátrányok:
- nem megfelelően alkalmazva előfordulhat, hogy nem oszlik el egyenletesen a készítmény anyaga, ezért kevésbé hatékony,
- kifolyhat szeretkezés közben a hüvelyből,
- hüvely- és péniszirritációt okozhat.
Sebészeti úton kialakított fogamzás vagy fogamzóképtelenség, meddővé tétel
Ebbe a csoportba visszafordíthatatlan, fel nem függeszthető változásokat, meddőséget okozó módszerek tartoznak. Ezek egyike sem véd a nemi úton terjedő fertőzések ellen! Elméletileg teljes védettséget jelentenek egy nem kívánt terhességgel szemben (Pearl-index: 0%). A leggyakoribb megoldások az ondóvezetékek lekötése vagy a petevezetékek átmetszése. Hazánkban azt, hogy ezek a beavatkozások kiben végezhetők el, törvény szabályozza. Ha a szülőknek 3 vagy több gyermeke már van, ha 35 évnél idősebbek, akkor a műtétek felnőttekben elvégezhetők. Emellett ilyen beavatkozás minden olyan esetben is indokolt lehet, amikor
- a terhesség a nő számára kockázatos, veszélyes lehet (pl. bizonyos nőgyógyászati betegségek fennállása estén);
- nagyon magas az embrióban egy veleszületett fejlődési rendellenesség kialakulásának a valószínűsége;
- nincs más fogamzásgátló módszer, amit a párok használhatnának és ezt szakorvos is igazolja.
- Előnyök:
- egy nem kívánt terhesség kialakulása elleni védettség közel 100%-os,
- a beavatkozások elvégzése után nem kell fogamzásgátló eszközt, készítményt használni.
- Hátrányok:
- a műtéti beavatkozások nehezen fordíthatók vissza, és akkor is lesz minimális esély spontán megtermékenyítésre, teherbeesésére,
- nem véd a nemi úton terjedő betegségek ellen,
- műtéti kockázattal jár.