Mit jelent az, hogy belső vagy külső nemi szerv? A párzószervek mindkét nemben külső szervek?
MIT TUDOK MÁR?
- az ivarmirigyek, amik ivarsejteket és nemi hormonokat termelnek, valamint
- a járulékos ivarszervek, amik az ivarsejteket külvilág felé vezető ivarvezetékek és a közösülést lehetővé tevő párzószervek.
Annak érdekében, hogy a már kifejlődött ivarszervrendszer szervei közötti kapcsolatokat könnyebben felismerjük, érdemes a szerveket helyzetük szerint csoportokba rendezni, és ha egy kategóriában több szerv is szerepel, azokat az őket egymáshoz kapcsoló funkciójuk sorrendjében végig gondolni. Helyzetük alapján az ivarszervrendszert a belső és külső nemi szervek együttese alkotja.
A belső nemi szervek közé tartoznak azok, amelyek a testfalon belül helyezkednek el. Funkciójuk alapján a sorban az elsők az ivarmirigyek, hiszen az ivarsejtek bennük termelődnek. A herék és a petefészkek a hasüregben alakulnak ki és ha figyelembe vesszük, hogy a herezacskók a hasfal kitűrődésével jönnek létre, az egész élet során a hasüregben maradnak. Ugyancsak a hasüregben haladnak az ivarvezetékek, amik az ivarsejteket életben tartják és a külvilág felé vezetik. Ezek az ondóvezeték, az ondóhólyagok, a prosztata (más néven dülmirigy), valamint a petevezeték (más néven méhkürt), a méh és a hüvely.
A külső nemi szervek kialakításában alapvetően a testfal vesz részt. Ide tartoznak a herezacskók és a hímvessző, valamint a szeméremdomb képletei, a hüvelybemenetet körülvevő szeméremajkak és a csikló.
ÉSZREVETTED?
A TUDTAD blokk csoportosítási szempontja a funkciókra fókuszált azzal, hogy kiemeli az ivarmirigyeket, mint az ivarsejteket létrehozó szervet. Ezek nélkül a többi szervnek és ezzel együtt az egész szervrendszernek nem lenne funkciója. Ehhez képest az ún. járulékos szervek, a vezetékek és a párzószervek valóban csak kiegészítő funkciókat töltenek be: teljessé egészítik ki az szervrendszer egészének szerepét. A helyzet szerinti csoportosítás eredménye is két „halmaz”, itt azonban a „kívülről látható vagy nem” kérdésre adható válasz a fő szempont. E kérdésnek tudományosabb megfogalmazása a testfal szervek kialakításában betöltött szerepének vizsgálata. Ha a kétféle csoportosítás eredményét összevetjük, akkor a férfi és női szervek közül a legfeltűnőbb eltérést a párzószervek esetében látjuk: ez mindkét nemben járulékos szerv, férfiakban külső (hímvessző), nőkben azonban részben belső nemi szerv (hüvely, aminek csak a nyílása látható kívülről). A párzószerv funkciójának meghatározása, mint „közösülést lehetővé tevő szerv” a szeméremajkakat és a csiklót is a párzószervek közé sorolja: ezek azonban valóban minden tekintetben külső nemi szervek.