Miért van rá szükség? Mire ajánlott figyelni és mikor érdemes elvégezni? Mik a lépései?
Miért van rá szükség?
A herezacskóban elhelyezkedő szervek a here, a mellékhere, a szervekhez vezető vér- és nyirok erek, valamint az innen elvezető ondóvezeték. A herezacskó szervei egy olyan keskeny üregben vannak, ami összeköttetésben áll a hasüreggel. Mindezt érdemes észben tartanod, miközben ezt a bejegyzést olvasod.
A herék elváltozásai gyermek- és serdülőkorban viszonylag ritkák. A hererák a ritka daganatos betegségek közé tartozik (előfordulása alig 1%), ám a 20-25 éves korosztályban a leggyakoribb daganat típus. Korábban halálos betegség volt, de ma már szinte 100%-ban gyógyítható. A mellékhere a here hátoldalán helyezkedik el. Gyulladásos betegsége fájdalommal jár; ezt okozhatja például felfázás, nemi betegség, vírusfertőzés. A mellékhere gyulladás egyik következménye lehet a herezacskó méretének növekedése, mert a szerveket körülvevő üregben folyadék is felhalmozódhat. A herezacskó méretének növekedését ebbe az üregbe benyomuló bélszakasz, azaz heresérv is okozhatja.
A rendellenes elváltozások korai felismerését nagyban elősegíti az önvizsgálat, és az értékelésben fontos tényező a múlt ismerete (mióta ilyen, mindig is ilyen volt?) és a belső érzetek (érzek-e valami szokatlant?).
Mire kell figyelni a vizsgálat során?
- a herezacskó és a benne lévő szervek méretére,
- folyadékfelhalmozódásra a herezacskóban,
- a herezacskók súlynövekedésére,
- csomó megjelenésére, függetlenül attól, hogy okoz-e fájdalmat,
- a herezacskóban jelentkező kényelmetlen érzésre, nyomásra, fájdalomra,
- tompa fájdalomra a lágyékban, az alhas területén (itt nyirokcsomók vannak),
- és egy távoli tünetre: a herét érintő elváltozásokkal együtt előfordulhat a mellek megnagyobbodása.
A herezacskók / herék önvizsgálata rövid idő alatt elvégezhető, csupán 2 lépésből áll és a módszerét Te is könnyen megtanulhatod. Légy azonban tudatában annak, hogy a tested még fejlődik, így a vizsgálat közben tapasztalhatsz olyat, ami gyanúra adhatna okot (ilyen lehet alakbeli és érzékenységbeli változás). Fogadd el és vedd figyelembe, hogy a tapasztalatok értékelését gyakorolni kell, ebben kérd apukád, idősebb fiútestvéred, az iskolai védőnő vagy iskolaorvos, gyermekorvos segítségét, nehogy a természetes növekedési folyamat következtében kialakult változások felesleges aggodalmat okozzanak!
Mikor érdemes az önvizsgálatot elvégezni?
- Serdülőkortól,
- havonta egyszer,
- fürdés vagy zuhanyzás közben, vagy közvetlenül ezek után, mert a herezacskó izomzata ilyenkor a leglazább.
Az önvizsgálat lépései
- 1. Mérlegelés tenyérrel
Az egyik kezeddel emeld el a hímvessződet a herezacskóktól. Vedd a másik tenyeredbe a két herezacskódat egyszerre, emelgesd őket könnyedén, mérlegeld a súlyukat – előbb a kettőt együtt, majd mindegyiket külön-külön. Előfordulhat, hogy az egyik kicsivel nehezebb a másiknál, ez teljesen természetes. Arra figyelj, hogy az előző vizsgálatokhoz képest tapasztalsz-e változást, vajon az egyik vagy másik herezacskód a szokásosnál súlyosabb-e? - 2. Tapintás ujjakkal
Óvatosan, a mutató- és a hüvelykujjaddal tapogasd körbe mindkét herezacskódat! Ellenőrizd, hogy nem nagyobbodtak-e meg! Azt is figyeld, hogy tapintható-e rajtuk vagy bennük valamilyen csomó! Ha a herezacskókat a hímvessző töve felé eső részükön tapintod, előfordulhat, hogy csomóként érzed az ondóvezetéket és a mellékheréket is. Ezek felismerését gyakorolni kell, ki kell tapasztalnod, hogy melyiket pontosan hol és hogyan érezheted – a mellékhere a hátsó oldalon van, függőlegesen áll, az alakja hosszúkás. Bátran kérj segítséget, tanácsot, hogy ne okozz magadnak felesleges aggodalmat!
Ahogy látod, az eljárás a herezacskók tapintható, látható tulajdonságait vizsgálja, de ne feledd, hogy tünet lehet az alhasi vagy lágyéktáji fájdalom is. Ha az önvizsgálat során, a fenti tünetek közül akár csak egyet észlelsz, szólj szüleidnek és menjetek el orvoshoz, hogy a doki is megvizsgálhasson!
Bővebb információkat a here rendellenességeivel kapcsolatban itt, a a többi nemi szervvel kapcsolatban pedig itt találsz.
Fejtörő
Fejezd be az önvizsgálatot a hímvessző megfigyelésével: van-e rajta valami szokatlan külső elváltozás, bőrpír, seb, viszkető terület? Ugyan a hímvessző daganatok rendkívül ritkák, de (akár nemi betegségek okozta) más elváltozások előfordulhatnak. Ismerd meg a tested e testrészeit is!